logo
zeki

Zeki Erginbay, 1948 yılında İstanbul'da doğdu. İTÜ İnşaat Mühendisliği bölümünde öğrenciyken 12 Mart 1971 döneminde tutuklandı, genel af çıkana kadar hapiste yattı. Daha sonra İnşaat Mühendisleri Odası'nda "Teknik Güç" Dergisi'nin yazı işleri müdürü olarak çalıştı, oda çalışmalarına önemli katkılarda bulundu. Aynı zamanda TÜTED çalışmalarına da aktif bir biçimde omuz verdi ve teknik elemanların demokratik hakları ve sendikalaşma için verdikleri mücadeleye de önemli katkıları oldu. Yazı İşleri Müdürü olduğu "Teknik Güç" Dergisi'nde TÜTED ile ilgili yazılara yer verdi, dergide teknik elemanların sendikalaşma mücadelesi için TÜTED'de birleşmesi gerektiği ve bu örgütlü mücadelenin güçlendirilmesinin zorunluluğu savunuldu. TÜTED örgütlenmesinin yaygınlaşması için yoğun ve aktif bir çaba harcadı.

Zeki Erginbay 23 Ocak 1977 tarihinde bir Pazar günü öğle saatlerinde kaçırıldı. Çalışmakta olduğu İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nden çıkmış, evine gidiyordu. Gündüz vakti karanlık güçler tarafından kaçırıldı; tüm aramalara rağmen uzun süre bulunamayan Zeki Erginbay, 2 Şubat 1977 günü Ömerli Barajı'ndan öldürülmüş olarak çıkartıldı. Cesedin incelenmesinden sol göğsünde bir kurşun yarası ve vücudunun çeşitli yerlerinde işkence izleri olduğu tespit edildi.

Bu değerli arkadaşımızın mücadelesini ve katkılarını saygıyla anıyoruz.

Not: Aşağıdaki internet köprüsünde onun ölümünün ardından o dönem TMMOB Başkanı olan Teoman Öztürk'ün yapmış olduğu basın açıklaması yer alıyor.

http://www.mersinyasam.com/news/28348.htm